abba
05 خرداد 1402 - 15:46

گروه‌های جهادی توانمند در حوزه صادرات و واردات ورود پیدا کنند

زاهدان- استاندار سیستان و بلوچستان، گفت: گروه‌های جهادی توانمند استان در حوزه صادرات و واردات ورود پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد کرمی صبح جمعه در نشستی با گروه‌های جهادی شاخص در سیستان و بلوچستان، افزود: سازماندهی گروه‌های جهادی که از بیرون استان وارد این خطه پهناور می‌شوند باید در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: هر جامعه‌ای نیاز به فعالیت‌های اقتصادی دارد تا توانمند باشد، اگر بخواهیم تمدن سازی کنیم باید اقتصاد قوی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: اگر در جامعه‌ای، ‏اقتصاد دچار مشکل شد، ارکان اسلام دچار مشکل می‌شود، اگر اقتصاد ضعیف شد، چاپلوسی حاکم می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اقدامات خوبی توسط گروه‌های جهادی انجام شده اما باید تغییراتی ایجاد شود، شرایط برای گروه‌های جهادی فراهم است.

وی تصریح‌کرد: در هر کشوری، امنیت غذایی یک موضوع مهم هست، سیستان و بلوچستان در این عرصه ظرفیت‌های ‏زیادی دارد، زمین و امکانات آماده بوده گروه‌های جهادی در این خصوص پیش قدم شوند تا در اختیارشان قرار دهیم.

کرمی با تاکید براین مطلب که گروه‌های جهادی در این عرصه پیش قدم هستند، بیان کرد: گروه‌های جهادی در قالب‌های شرکت تعاونی‌های دانش بنیان، پای کار بیایند، در موضوعات مختلف پرورش مرغ و ‏دادن مجوز مرغداری، پرورش میگو و ماهی، باغ موز و خرما، در حوزه معادن ورود کرده و کار را بر پایه دانش پیش ببرند.

وی گفت: گروه‌های جهادی باید در جامعه تحول ایجاد کنند و اقتصاد مردم را قوی کرده و از ظرفیت‌های استان به خوبی استفاده شود.

نماینده عالی دولت در استان، خاطر نشان کرد: مرز بازگشایی شده و مجوز واردات از افغانستان به تعداد ۹۰۰ قلم کالا داده شده، مجوز ورود دام نیز داده شده و انحصاری در این جریان وجود ندارد، در چهار ماهه اخیر، حدود ۲۳ هزار داماز مرزهای مشترک استان با کشورهای همسایه وارد خاک کشور و استان سیستان و بلوچستان شده است.

وی افزود: کشتارگاه‌های مورد نیاز دام‌های وارداتی نیز در استان راه اندازی و یا فعال شده‌اند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف استان در بخش‌های مختلف چ، تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان باید فعال شوند و در عرصه‌های دیگر ورود کنند تا خام فروشی نداشته باشیم.

کرمی اضافه کرد: گروه‌های جهادی که توانایی دارند و می‌توانند در حوزه صادرات و واردات هم ورود کنند.

وی گفت: از ستاد اجرایی انتظار می‌رود تا به گروه‌های جهادی کمک کنند، ما هم در این عرصه کمک می‌کنیم، با عنایات الهی اگر جوانان پای کار باشند اتفاقات خوبی در استان رخ می‌دهد، شرایط برای آنها ‏فراهم بوده و تسهیلات لازم را هم اختصاص خواهیم داد.

استاندار سیستان و بلوچستان، گفت: در منطقه سیستان قرارگاه غدیر موضوع اشتغال را به عنوان یک اولویت در دستور کار و پیگیری قرار دارد.

وی اظهار کرد: ۶۰۰ مجوز مرغداری در سیستان و بلوچستان که همواره با کمبود مرغداری مواجه بود صادر شده، با تکمیل زنجیره مرغداری‌ها از جمله ‏جوجه ریزی و کشتار، شاهد خودکفایی در حوزه تولید مرغ در این خطه از کشور خواهیم بود، هر کس توانایی دارد می‌تواند برای احداث مرغداری درخواست دهد، راه اندازی صنایع ‏فرآوری در این عرصه در دستور کار قرار دارد تا صادرات تولیدات این عرصه رونق گیرد.

وی تاکید کرد: سیستان و بلوچستان ظرفیت و ثروت‌های زیادی دارد، باید پتانسیل و ظرفیت‌ها بالفعل شوند در این عرصه همه در میدان بیایند و مشارکت کنند.

وی با اشاره به موضوع آب، نیز گفت: در بحث آب هم نمی‌توانیم بگوییم آب ندادند و تمام شد، ده‌ها طرح در این حوزه در دست اجرا است، آب تنها مسئله سیستان نیست، آب ‏زاهدان هم از آن منطقه تأمین می‌شود، اگر آب در سیستان یک روز کم شد در زاهدان هم آبی وجود نخواهد داشت، باید اقدامات با سرعت انجام شود، اگر گروه‌های جهادی در حوزه‌های لوله گذاری، برق کشی و غیره، تخصص و آمادگی و توانایی دارد به میدان بیایند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1239310